На жаль, вишивка та вишитий одяг недовговічні. Вони не зберігаються століттями, як скажімо, дерево чи метал. Однак, навіть зазирнути назад у часі на 100-150 років, надзвичайно цікаво. Найбільше музейних експонатів вишитого одягу припадає саме на кінець 19-го початок 20го століть.
 
Давніші вишиванки можна побачити на малюнках. Микола Рачков («Подолянка», др. пол. XIX ст.), Василь Тропінін («З лісу», 1825 р.), Петро Стахевич («Ксеня», поч. ХХ ст.), Антоніна Маєвська (1893р.).   
 
Допомагають зберігати пам'ять про давні традиції вишивання й перші фотографії. Ці декілька фото з колекції листівок, що зберігаються в Українському музеї Канади. Цей музей часто організовує «дні традиційного одягу». Останній був у грудні 2013 року. Детальніше у відео:
 
 
 
Сторічна вишиванка
 
Майже сто років виповнилося сорочці, що зберігається в Регіональному музеї етнографії  сіл пониззя ріки Теребля (Закарпатська область):
 
 
Вишиванки за кордоном
 
Вражаючу колекцію вдалось зібрати українській діаспорі в Чикаго. Тамтешній Український національний музей налічує понад 150 експонатів традиційного українського вишитого одягу кінця 19го початку 20го століття. Більш детально про колекцію дивіться відео:
 
 
 
Цікаві експонати
В Національному музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття зберігаються вишиті хрестиком та гладдю вовняні шкарпетки початку 20 століття. Тож це досить давня, а не сучасна ідея.
В статті використано матеріали з музейних сайтів:
 
Музей Івана Гончара: національний центр народної культури (м. Київ) http://honchar.org.ua
Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття (м. Коломия) http://hutsul.museum
Регіональний музей етнографії  сіл пониззя ріки Теребля (Закарпатська обл.) http://tozak.org.ua/muzeum.html
Закарпатський краєзнавчий музей (м. Ужгород) http://www.zkmuseum.com/ 
Український музей Канади http://umcalberta.org/ 
Редакція 4artblog